20 tipp a hatékonysághoz, amire azt fogod mondani: bárcsak előbb hallottam volna ezekről

Bármivel is foglalkozol, munkahelyen dolgozol vagy vállalkozást viszel, esetleg az otthoni teendőid során szeretnél hatékonyabb lenni, a következő tanácsok óriási változást hozhatnak az életedben.

hatékonyság

A modern élet egyik legnagyobb kihívása, hogy a rengeteg feladat, határidő és zavaró tényező között hogyan őrizzük meg a fókuszunkat és maradjunk hatékonyak. Legyen szó munkáról vagy magánéletről, mindannyian vágyunk arra, hogy jobban gazdálkodjunk az időnkkel és eredményesebbek legyünk.

A jó hír az, hogy néhány egyszerű módszerrel drasztikusan növelheted a produktivitásod. Ebben a cikkben a The Art of Laziness c. könyv alapján mutatunk 20 könnyen alkalmazható tippet, amelyek segítenek abban, hogy okosabban dolgozz, és több szabadidőd legyen.

  1. Tervezd meg a napod. Triviálisnak tűnhet, de sokszor már ennyi elég ahhoz, hogy ne csak sodródj az árral.
  2. Írj le mindent, amivel végezni szeretnél. Ha csak kigondolod, hogy jó lenne megírni a beadandót vagy megpucolni az ablakokat, az még kevés, azt könnyen zárójelbe teszi az elméd. (Ugye ismerős, amikor azon kapod magad, hogy mindent csinálsz már, csak azt ne kelljen, ami a legfontosabb lenne?)
  3. Papírra írd. Ezt igazából nehéz elmagyarázni, de nyugodtan próbáld ki, hogy először pl. a telefonodba jegyzed fel a teendőid, aztán egy másik napon valódi papírra, tollal – meg fogod látni, hogy utóbbit sokkal komolyabban veszi majd az agyad.
  4. Kövesd a 80-20 szabályt. Ami ebben esetben azt jelenti, hogy a tevékenységed 20%-a fogja hozni az eredményeid 80%-át.
  5. Hagyj fel a multitaskinggal. Ne akarj egyszerre több mindent csinálni, mert bár úgy tűnhet, hogy ilyenkor keményebben dolgozol, valójában szétforgácsolódik a figyelmed és a feladatok közötti ugrálás csökkenti a produktivitást.
  6. Egyszerre egy feladatra koncentrálj. Már csak amiatt is, mert ha sorban, egymás után végzed el a teendőid, az folyamatosan biztosít egy-egy újabb sikerélményt, melyek átlendítenek a következő dologra.
  7. Távolítsd el a zavaró tényezőket a környezetedből. Közhely, de tényleg fényévekkel hatékonyabb lehetsz, ha lenémítod a telefonod, sőt akár el is távolítod a közeledből, pl. direkt kint hagyod a kocsiban arra az időre, amíg szeretnél igazán jól haladni.
  8. Ha elfáradtál, pihenj egyet. Ez látszólag a hatékonyság ellen szól, de az eredményes munka nem a túlhajszoláson múlik, hanem a jól beosztott időn és energián. Tehát ha kell, pihenj, hogy aztán újult erővel, feltöltődve csinálhasd tovább.
  9. Tanulj meg nemet mondani. Ha mindig mindenre igent mondasz, tényleg nem marad időd semmire. Ez főleg vállalkozókra igaz, akik nem szeretnék „megbántani” az ügyfeleiket. A határaid felállítása azonban hosszútávon önmagad, és a kiégés elkerülése végett is fontos.
  10. Delegáld, add át másnak a nem fontos feladataidat. Nem muszáj mindent személyesen elvégezned. Ha van olyan a közeledben, aki alkalmas és kapható rá, bátran add át neki. Itt kezdődik a csapatmunka.
  11. Ne várj a tökéletes pillanatra, csak csináld. Ha valami elvégezhető ma és jövő héten is, akkor biztos lehetsz benne, hogy a mai nap sokkal alkalmasabb rá.
  12. Bármi, ami csak 5 percet igényel, azt csináld meg azonnal. Ez kissé ellentmond a 6. pontnak, de a lényeg az 5 percen van. Ennyi kitérő még nem térít el a fő feladatodtól, de gyors sikerélményt adhat, és amíg felírnád, megjegyeznéd, beütemeznéd valahová későbbre, addig már el is végezted.
  13. Azzal a feladattal kezdd, amit legjobban utálsz. Ha több feladatod van az adott napra, talán ez a leghasznosabb tanács. Mindig a legutálatosabbat előre, és ha azzal megvagy, onnantól a többivel már szárnyalni fogsz.
  14. Állíts fel konkrét határidőket. Amelyik feladatnak nincs határideje, az sosem fog elkészülni, ezt talán már tapasztaltad is. Azonban amint egy pontos dátumhoz vagy időhöz kötöd, a lelkiismeretes tudatalattid azon lesz, hogy ne hozzon szégyenbe, és határidőre végezz.
  15. Szokj le róla, hogy olyan dolgokkal foglalkozol, amik nem segítik a célod. Sokszor könnyű elkalandozni olyan irányokba, melyek során bár „csinálsz valamit”, de annak az eredeti célhoz nem sok köze van. Fontos, hogy ezeket észrevedd, és olyankor visszatereld magad a fókuszba.
  16. Ne akarj mindenáron a tökéletességre törekedni, amikor nem fontos. És általában nem fontos. Mindig kérdezd meg magadtól, hogy „ELÉG JÓ ez már”? És ha elég jó, akkor a feladatot elvégezted.
  17. Tűzz ki egy időpontot, amikor ellenőrzöd az üzeneteid. Őszintén, történt már amiatt katasztrófa, hogy egy chatre vagy emailre nem azonnal reagáltál? A legfókuszáltabb emberek naponta egyszer ellenőrzik az email fiókjukat. Neked nem muszáj ennyire szigorúnak lenned magadhoz, de szokj le róla, hogy szándékosan hagyod magad kizökkenteni.
  18. Mondj nemet a nem fontos találkozókra. Ezt munkahelyen, beosztottként nehéz kivitelezni, ahol egyesek szeretnek sportot űzni a meetingelésből, de hacsak teheted, próbálj kicsúszni az időrabló megbeszélésekből.
  19. Kerüld a negatív embereket. A panaszkodó, pesszimista, kedvtelen emberek nem segítenek a hatékonyságodon, éppen ellenkezőleg: átragasztják rád a hangulatukat. Próbáld olyanokkal körülvenni magad, akik ha nem is kimondva, de akár csak a lényükkel jobb teljesítményre ösztönöznek.
  20. Csináld azt, amit szeretsz. Ez pedig igazából mindennek az alapja. Válassz olyan munkát, alakítsd úgy az életed, szervezd olyan formába a teendőid, hogy amit csinálnod kell, azt sosem tehernek érezd, hanem kihívásnak, ami után jóleső érzés tölt el, hogy „igen, ezt is elvégeztem”.

Ezt a cikket a Napistarton olvastad. Ha tetszett, küldd tovább ismerőseidnek vagy oszd meg a közösségi médiában, és bátran kommentáld a saját gondolataiddal!

Scroll to Top